Може би за много хора, а и за съжаление, за много дентални лекари възможните отговори на този въпрос са: “Да”, “Понякога”, “Често”, “Зависи“. Всъщност, единственият верен отговор на този въпрос е – не! Съвременните възстановявания на зъби с фотополимер не „падат“.
За много хора е приемливо пломбите да паднат след време, да се появи кариес в съседство на пломбата или дори да се увреди нерва на зъба под изработената пломба. Съществуват много митове как 1 пломба издържа 4-5 години (време, достатъчно хората да забравят кой зъб им е правен). Това обаче произлиза единствено от работа по остарели методи, които трябва да останат в миналото.
От какво зависи трайността на директните възстановявания с фотополимер на зъбите?
- Изолацията: Използването на изолация като кофердам е от съществено значение. Кофердамът е латексово платно, което обхваща зъба, който ще се възстановява и го изолира от слюнка, кръв, дори и от влагата от дъха на пациента, гарантирайки идеално прилепване на материалите към зъба и предотвратяване на микропроцепи. По този начин се отстранява риска от поява на нови кариеси около възстановяването.
- Спазване на протоколите на работа: Много стоматолози “бързат” с изработката на директните възстановявания. Качествената работа изисква време и внимание към детайлите. Няма как за 15-30 минути да се постигне добро качество. Понякога за възстановяването на 1 зъб са необходими 1 – 1,5 часа, дори и от опитен лекар. Съвременната стоматология следва протоколи, които гарантират дълготрайно възстановяване. Разбира се, фактори са уменията на стоматолога, качеството на материалите, използването на увеличителни системи и още много други детайли.
Колко издържат добре направените възстановявания?
Добре направеното възстановяване пази от вторични кариеси и предпазва зъбите от усложнения. То е с физични и механични качества, близки до тези на зъбните структури и реално става част от тях. Издържливостта на възстановяването е като на естествения зъб – при травма или изтриване в следствие стискане на зъбите, ще се засегне и то, заедно със здравите зъбни тъкани.
В крайна сметка, съвременните композитни възстановявания поддържат здравето на зъбите, предпазват от бъдещи проблеми и спестяват време и пари в бъдеще, като се предотвратява необходимостта от често посещение на зъболекар за „паднали пломби“.
УСМИВКИ, ИСТОРИИ, СЪВЪРШЕНСТВО